Аналізи та прогнози виборів в Ірпені 25 жовтня

Політичне життя в Ірпені завмерло через карантин. Відчутно, що це лише затишшя перед бурею. Переможне подолання коронавірусу ознаменує фактичний старт виборчої кампанії до місцевих рад, що відбудуться 25 жовтня нинішнього року, до яких в Ірпені вже ведеться чимала підготовча робота.

Нова влада з’являється внаслідок перемоги опозиції над існуючою владою. Дана формула є аксіомою політичної діяльності. В Ірпінській міській раді міський осередок партії «Свобода» найпершим перейшов у категоричну опозицію до існуючої більшості з партії «Нові обличчя». Це сталося кілька років тому. Майже невдовзі після місцевих виборів 2015 року. Кінець літа минулого 2019 року ознаменувався переходом в опозицію осередку ще однієї місцевої партії під назвою «Солідарність жінок України».

Не складно передбачити, що посткоронавірусний політичний період в Ірпені ознаменує відхід в опозицію наступних партій. Деякі з них вже близькі до цього. «Батьківщина», «УКРОП», БПП «Солідарність», «Партія захисників Вітчизни» поспішать перед виборами означити свою опозиційність до «Нових облич». Згадуючи колишні конфлікти, вони спробують видавати себе за «постійну й  непримиренну» опозицію до влади. Спробують замилити довгі роки примирення й системної роботи у правладній команді. Оскільки опозиція, вона наче марочне вино – чим довше вистояне, тим смачніше і цінніше.

Інша справа реакція самого електорату на існуючі в Ірпені місцеві політичні осередки. Електорат поділяється на протестний і провладний. Протестний реагує на побудовану виборчу кампанію на негативі, провладний – на позитиві. Відсоткове співвідношення протесного електорату із провладним регулюється загальною соціально-економічною ситуацією в країні на момент виборів. Є загальні межі. Як правило ні один, ні другий не перевищує 70%, і не опускається нижче 30%. Яким буде це співідношення на час виборів 25 жовтня не залежить від вдали Ірпеня, ні від його опозиції. Воно визначається загальною ситуацією в державі.

Місцеві осередки можуть лише ділити між собою названі вище два типи електорату. В Ірпені опозиційний електорат поділяють між собою партія «Свобода» та «Голос». Точніше кажучи, «Свобода», яка в Ірпені має кількох лідерів (Домбровський, Кухалейшвілі, Мельничук, Ополінський) та Михайлина Скорик єдинолідерка місцевого «Голосу».

Решта партій націлені на провладний електорат. У першу чергу це «Слуга народу», про причетність до якої в Ірпені існує багато версій, але кого насправді ЗеКоманда візьме під свої прапори, з’ясується за два місця до виборів. Якщо «слуги» дотримаються обраної раніше стратегії брати до своїх списків людей, які раніше не були при владі, то це означатиме, що нинішній ірпінській владі під назвою «Нові обличчя» вже нічого не світить. Вони можуть назбирати голосів на фракцію із 3–5 депутатів. Розуміючи це, нинішні представники «Нових облич» розбредуться по інших партіях, які ділитимуть між собою провладний електорат.

Склад депутатського корпусу в міській раді може мати для Ірпеня вирішальне значення. Депутати тут неодноразово відправляли у відставку міських голів та оберали більш «ручних» для себе секретарів ради. Подібні традиції і зараз тривають. Прогнозовано, що вони продовжаться у майбутньому. Незважаючи на те, що ключовою фігурою місцевої політики все ж таки є мер міста.

В Ірпені він довго не затримується. Із 1998 року мерами міста обирали чотирьох людей: Скаржинський (двічі), Мирослава Свистович, Бондар, Карплюк.  П’ятеро виконували обов’язки мера на посаді секретаря міськради: Мороз, Мельничук, Денисенко, Попсуй, Літвінов. Останній її займає і зараз. В Ірпені вже є прецидент, коли одну особу обирали мером двічі. Це Володимир Скаржинський. З тієї лише поправкою, що у 2010 році насправді обрали Карплюка, але тоді фальсифікували вибори.

Тепер сам Володимир Карплюк збирається повторити подвиг попередника. Виношуючи намір балотуватися на мера  Ірпеня знову. Але враховуємо і той факт, що Скаржинський став вдруге мером завдяки фальсифікаціям, яких на наступних виборах може й не бути.

Важливим фактором результатів виборів  у Ірпені, точніше кажучи в Ірпінському регіоні, є селища – Гостомель, Ворзель, Коцюбинське, які у багатьох випадках робили виборчу погоду у надто політично строкатому місті Ірпінь. Наступні вибори пройдуть інакше. Згадані селища вже не будуть разом з Ірпенем. Ворзель відходить до Бучі, Коцюбинське до Києва, а Гостомель в окрему ОТГ. Ірпінь залишиться із селами Забуччя та Михайлівка-Рубежівка. Там є великі території заселені незначною кількістю населення. Але ж голосують люди, а не території.

За певних розкладів такі села можуть зробити вирішальний внесок на користь чи проти певного кандидата. Вони голосують «за свого». Якщо в Михайлівці-Рубежівці знайдеться такий «свій», або електорат переконають, що таким для них є «саме той» кандидат N, то він матиме можливість отримати переконливу більшість на теренах Забуччя й Михайлівки-Рубежівки.  У місті Ірпінь єдиного  «свого» точно не буде. Змагатимуться за посаду мера півтора-два десятки більш чи менш «своїх». У такому випадку й може «вистрелити» свій Рубежівський!

Є одна людина здатна виконати роль такого свого у  Михайлівці-Рубежівці, одночасно будучи і в Ірпені не чужим. Мова йде про жителя Михайлівки-Рубежівки, колишнього заступника мера Ірпеня Дмитра Христюка. У разі його висування на посаду очільника Ірпінсько-Рубежівської об’єднаної громади, він знайде багато точок дотику з усім її неоднорідним електоратом. Завдяки чому отримає  гарну підтримку його провладної частини, на яку також розраховує Карплюк і далеко не він один.

На провладний електорат націлені і нинішній заступник міського голови Олександр Маркушин, і опозиційні до нинішньої влади власник інтернет-компанії «Бест» Олексій Зіневич, і голова осередку «Солідарності жінок України» Ольга Олійнич, і практично кожен великий забудовник, якому кортить приміряти лаври мера Ірпеня, або просто Карплюк «наступив на мозолю». Таких є цілий список: Войцех, Страховський, Мирончук, Карпенко, Пікулик, Нелюбін… який можна продовжувати.

У кожного із них виграти вибори мера Ірпеня шанси невеликі, натомість великі можливості зашкодити Карплюку, якщо він балотуватиметься на виборах. Звичка підприємців торгуватися, використовуючи кожен шанс для свсого зиску, спонукає більшість із них повести свою політичну гру. Торгуватися із Карплюком і Христюком за преференції, посади, ділянки, прийняті об’єкти і багато чого, що потрібно забудовникам. У цій грі розклад на користь Христюка. Його слову довіряють більше. Із Карплюком передвиборча розмова  може бути короткою: сьогодні ти мені даєш (посаду, гроші, землю), тоді завтра я знімаю свою кандидатуру, фактично спрацьовує на користь Карплюка. В іншому разі участь забудовників у виборах мерах розпорошуватиме провладний електорат на користь Христюка.

Ситуація може скластися наступним чином. Якщо закрутиться велика боротьба за провладний електорат, то від цього виграє кандидат від протестного електорату. У тому випадку, якщо він виявиться єдиним кандидатом від опозиції на посаду мера Ірпеня, а не будуть з’ясовувати між собою стосунки кілька людей, хто із них  найопозиційніший.

Маргарита Ростовська,

Володимир Забучаснький

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *